Klienti Diagnostického centra v Ružomberku sa v mesiacoch apríl až jún 2015 zúčastnili Skupinového motivačného programu sociálneho poradenstva. Išlo o ucelený súbor 10 tematických skupinových stretnutí, ktorý im pomáhal začleniť sa do spoločenského fungovania komunity a zvládať záťažové životné situácie. Témy jednotlivých stretnutí boli starostlivo naplánované a ich materiálne vybavenie pomôckami bolo možné len vďaka finančnej podpore z Nadačného fondu KIA Motors Slovakia v Nadácii Pontis.
Projekt sa zameriaval na rozvoj sociálnych spôsobilostí a komunikačných zručností, deti sa učili medzi sebou navzájom primerane vyjadrovať svoje názory ale i potreby, prijímať i poskytovať konštruktívnu kritiku. Prostredníctvom facilitovanej diskusie sme sa snažili rozvíjať kritické myslenie s cieľom zvyšovať tolerantnosť k menšinovým názorom, popr. skupinám, a formovať tak prosociálne postoje.
Rozmer protidrogovej prevencie v tejto ohrozenej skupine bol naplnený zážitkovou formou simulácie vplyvu omamných látok na naše vnímanie (prevažne zrakové) využitím simulátorov – okuliarov. Deti si tak mohli pri „čistej hlave“ vyskúšať, aké zložité môže byť prejsť po rovnej čiare, kopnúť do lopty, odomknúť dvere pod vplyvom alkoholu alebo marihuany. Negatívne dôsledky vyfajčenej cigarety mohli deti vidieť rovnako v praxi na simulátore – fajčiacej bábike. Veľmi ich prekvapilo, koľko nečistoty obsahuje už jedna cigareta. Po každej aktivite nasledovala reflexia – rozprávanie o tom, čo sme zažili, aké to bolo, čo z toho vyplýva pre každodenný život, najmä pre život klientov diagnostického centra po návrate do domáceho prostredia.
Cieľom skupinového motivačného programu bolo eliminovať výskyt sociálno-patologických javov v ohrozenej skupine detí, čo sa darilo i zaradením relaxačných cvičení s praktickým nácvikom uvoľňovacích aktivít na zmiernenie vnútorného napätia. Nemalým problémom v tejto skupine detí je i zvládanie vlastných negatívnych emócií, primárne hnevu a agresívnych tendencií. V rámci projektu sme používali osvedčené kognitívno-behaviorálne techniky pre prácu s hnevom – deti sa učili rozpoznať, v akých situáciách sa u nich prejavuje hnev, kde v tele sa im hromadí a aké sú primerané spôsoby jeho ventilovania bez ohrozenia ostatných alebo poškodenia majetku. Ukazuje sa veľmi dôležitým, nielen deťom poukázať na nevhodné návyky a vzorce správania, ale pre ich budúci život je kľúčové poskytnúť im možnosť voľby – ponúknuť pozitívny vzor, rozvíjať žiaduce návyky.